România a continuat seria performanțelor la Campionatele Europene de Canotaj Juniori de la Brandenburg, Germania, unde echipajele tricolore au cucerit două medalii de aur, două de argint și una de bronz.
A doua medalie de aur pentru delegația României a fost adusă de echipajul feminin de 8+1 (JW8+), format din Teodora Sandu, Carolina Pănuţa, Elena Bianca Niţu, Maya Renata Bumbac, Elena Denisa Baciu, Mariana Caşu, Angela Gabriela Cazacu, Mădălina-Dumitriţa Ursaciuc şi Sara-Maria Vasca.
Un alt titlu continental a fost câștigat de echipajul de patru rame feminin (JW4-), alcătuit din Ana-Maria Bordanc, Alexandra Daria Crăciun, Anca-Andreea Culidiuc şi Denisa Mihaela Vasilica, care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului după o cursă excelentă.
România a obținut și două medalii de argint. În proba de dublu rame feminin (JW2-), echipajul format din Marina Ariana Balint şi Jessica Popescu a încheiat competiția pe locul secund, în timp ce echipajul masculin de dublu rame (JM2-), compus din Radu-Andrei Enescu şi Dumitru Cristian Pascari, a adus o nouă medalie pentru delegația tricoloră.
Palmaresul României la Brandenburg a fost completat de medalia de bronz cucerită în proba de patru vâsle feminin (JW4x), prin echipajul format din Ioana Gabriela Cristescu, Francesca Iulia Stejar, Sonia Teodora Biţă şi Daria Elena Maximiuc.
Rezultatele confirmă încă o dată tradiția și forța școlii românești de canotaj la nivel juvenil, România numărându-se constant printre cele mai puternice națiuni europene în acest sport.

